Lyžařské vybavení

Potřebujete poradit s výběrem lyžařské výbavy? V této kategorii najdete návod, jak vybrat lyže, lyžáky a lyžařské hole pro dospělé i děti.

SJEZDOVÉ BOTY

Jak správně vybrat sjezdové boty?

Dá se říct, že sjezdové boty jsou stěžejním kouskem lyžařské výbavy. Zajišťují totiž přenos pohybů lyžaře do lyží, a proto je více než důležité vybrat je správně. Pro laika nemusí být jednoduché zorientovat se v široké nabídce různých značek a typů sjezdových botů - proto Vám na tomto místě nabízíme stručný návod, jak boty vybrat. Objednání přes e-shop tak pro Vás bude jednodušší. Nicméně platí, že vyzkoušení botů na prodejně za pomoci odborného prodejce spíše zajistí Vaši následnou spokojenost na svahu.

Na začátek je důležité zhodnotit, jaký typ lyžaře jste. Rozlišujeme pět základních kategorií a to lyžaře závodníka, sportovního lyžaře, rekreačního lyžaře, lyžaře začátečníka a lyžaře juniora. Dalšími parametry, které nelze opomenout jsou flex index, šířka skeletu, náklek a canting komínu boty. Neméně důležitá je i hmotnost lyžaře.

Správná velikost

Po změření délky chodidla odborným prodejcem se Vám může zdát, že Vám je nabízená velikost těsnější. To je ale správně. Lyžáky už od pohledu nejsou boty příjemné k chůzi, naopak je třeba, aby na noze seděly co nejpřesnějí. Je tomu tak proto, aby se Vám lépe ovládaly lyže. U převážné většiny lyžáků se také počitá s vymačkáním vnitřní botičky až o 1 cm. Základem je, aby v botě správně seděla pata. Zbytek je možné doladit bootfitingem a dobře vytvarovanou stélkou. Dotvarování sjezdových botů je jednou ze služeb, které nabízíme v naší kamenné prodejně. Odborné poradenství Vám poskytneme i co se týká vhodné stélky, máme širokou nabídku vložek Sidas skladem.

Flex index

Flex index označuje tuhost (tvrdost) sjezdových botů. Nejedná se ale o normovanou jednotku, nelze tedy porovnávat sjezdové boty různých značek pouze podle tohoto parametru. Dokonce ani dámské a unisexové lyžáky stejné značky a stejného flex indexu nemusí být pocitově stejně tvrdé. Je tomu tak kvůli použití různých materiálů a vliv zde má například i šířka skeletu. I přesto je však flex index základním parametrem výběru. Nejnižší hodnoty najdeme u juniorských lyžáků, tj. flex index 40 a více, naopak nejvyšší hodnoty závodních lyžaků sahají až k flex indexu 150.

Šířka skeletu

V odborných prodejnách je běžné, že se kromě délky chodidla měří i jeho šířka. Šířka skeletu se vztahuje k tzv. referenční velikosti (26,5 mondo) a její rozmezí je 96mm-104mm. Tak například pro užší chodidla jsou vhodné lyžáky s šířkou skeletu 98mm, pro průměrná chodidla 100mm a pro široká chodidla 102mm.

Náklek komínu a canting

Úhel, pod kterým je komín lyžařské boty nakloněn dopředu se nazývá náklek. Většinou je v rozmezí 12-17 stupňů a může být i nastavitelný do více poloh. Canting je úhel vyosení komínu v boční rovině a jeho nastavitelnost uvítají hlavně lyžaři s nohama do „o“ nebo do „x“. 

Dámské sjezdové boty

Ženská noha je od mužské logicky anatomicky odlišná a výrobci sjezdových botů na to reagují. Pro specifický tvar ženského lýtka bývají dámské lyžáky v zadní části vykrojné či snížené. Ženy často vyhledávají větší pohodlí, proto mají běžné dámské lyžáky nižší flex index a větší zateplnení, než pánské modely. Samozřejmě nic nebrání ženě, aby si vybrala unisexové lyžáky a stejně tak nic nebrání muži, aby zvolil lyžáky dámské, vyhovují-li jim více.

Co z výše uvedeného plyne?

  1. Lyžař závodník: nejagresivnější lyžařský styl. Závodník si vybírá co nejpevnější botu, a to i na úkor pohodlí. Pro tento typ lyžaře jsou vhodné vyloženě závodní lyžáky, popřípadě jejich odlehčené verze, a to s flexí až do 150. Běžný lyžař by si jízdu v těchto sjezdových botech rozhodně neužil.
  2. Sportovní lyžař: umí jet dynamicky a správně zatížit hrany lyží. Vybírá mezi lyžáky s flexí 100 - 130. Ženy a lehčí muži s flexí 80 - 100. Není třeba bát se např. flex indexu 120, materiály jsou zde odlišné od těch, které se používají na závodní boty, a proto i v takto tvrdých botách vydržíte lyžovat celý den.
  3. Rekreační lyžař: tento lyžař hledá kompromis mezi pohodlím a přesností přenosu pohybu na lyže. Vhodný flex index pro tohoto lyžaře je 80 - 100. Většinou také platí, že lyžáky pro rekreační lyžaře jsou vyráběny v širších variantách, a to právě kvůli pohodlí.
  4. Lyžař začátečník: opatrná jízda a pohodlí jako priorita. Pro tento typ lyžaře, je-li průměrné hmotnosti, doporučujeme lyžáky s flex indexem 60 - 80.
  5. Lyžař junior: pro děti a všeobecně velmi lehké nenáročné lyžaře jsou vhodné lyžáky s flex indexem 40 až 60.

 

SJEZDOVÉ LYŽE

Jak správně vybrat lyže?

Pro správný výběr lyží je třeba zodpovědět několik otázek a zaměřit se na několik parametrů lyží. Nejdůležitější otázkou je, jak pokročilý lyžař jste, dále jaký preferujete styl jízdy a kde nejraději lyžujete. Z paramentrů nás při výběru zajímá zejména délka, šířka, tvrdost a rádius lyže. Na tomto místě si také roztřídíme lyže do jednotlivých kategorií a to včetně lyží dámských a juniorských.

Jak dobře umíte lyžovat?

  1.  Lyžař začátečník: začínající lyžař jezdí pomalu a vklidu, na lyžích hledá potřebnou jistotu. Pro tohoto lyžaře doporučujeme lyže měkčí, většinou s kompozitovým jádrem. Takové lyže jsou snadno ovladatelné, což usnadňuje zahájení a vedení oblouku. Pozor je třeba dávat při vyšších rychlostech, kdy jsou začátečnické lyže značně nestabilní.
  2. Pokročilý lyžař: lyžuje už nějakou dobu a bez problému sjede jakoukoliv sjezdovku. Před rychlou jístou ale preferuje pohodový sjezd. Pro pokročilého lyžaře se hodí lyže s dřevěným jádrem. Jsou tvrdší než lyže kompozitové, takže lépe drží a poskytují stabilitu i při středně rychlé jízdě. Zároveň však příliš nekladou odpor, takže jejich ovládání nevyžaduje vynaložení příliš velké síly. 
  3. Sportovní lyžař: rychlá a dynamická jízda, typická pro sportovního lyžaře, vyžaduje opravdu tvrdé sportovní lyže, kde je dřevěné jádro obohaceno dalším zpevňujícím materiálem, většinou titanalem. Díky této skladbě jsou lyže stabilní i při vysokých rychlostech a drží i na tvrdém povrchu. Ke správnému prožitku z jízdy na lyžích tohoto typu je třeba síla, dynamicka a technická zdatnost lyžaře.
  4. Závodní lyžař: ten, kdo se účastní lyžařských závodů potřebuje, aby jeho lyže jely naprosto přesně. Proto jsou závodní lyže extrémně tvrdé a náročné na ovládaní. Odměnou za velkou fyzickou námahu je ale opravdový adrenalinový zážitek z vysokých rychlostí.

Kategorie lyží aneb jak a kde nejradějí lyžujete

  1. Slalomky: Sportovní lyže, které se nejlépe hodí pro rychlou a dynamickou jízdu po upravené sjezdovce. Jsou ideální volbou pro vyznavače krátkých carvingových oblouků. Technicky jsou slalomky úzké pod vázáním (65-70mm) a mají malý rádius (10-13m). Většinou jde o poměrně tvrdé lyže, a proto jsou určeny zejména pro sportovní a závodní lyžaře. Pozor je třeba dávat při jízdě v měkkém a rozbitém terénu, slalomky nejsou určeny pro tento povrch a budou velmi nestabilní.
  2. Obřačky: Správná volba pro sportovní a závodní lyžaře, kteří mají možnost lyžovat po široké upravené sjezdovce. Obřačky jsou urřeny pro střední a dlouhé oblouky ve vysokých rychlostech. Stejně jako slalomky jsou úzké pod vázáním (65-70mm) a jsou tak velmi rychlé v přehranění. Naopak mají velký rádius (16-35m), tím pádem nejsou tak snadno ovladatelné.
  3. All-round: Lyže, která se vyrábí takřka pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků po sportovní lyžaře. Oproti slalomkám a obřačkám jsou pod vázáním širší (68-75mm). Díky tomu jsou pohodlnější, stabilnější a poradí si i s rozbitou sjezdovkou. Rádius (12-16m) činí tento typ lyží ideální pro střední oblouk, ale užijete si na nich i oblouk krátký. Jak už název této kategorie napovídá, all-round lyže jsou nejuniverzálnější kategorií lyží určené na upravené tratě.
  4. All-mountain: Tento typ lyží zvládá jak ranní perfektně upravenou sjezdovku, tak odpolední rozbitou trať. Nezklamou ani lyžaře, kteří se občas rádi projedou mimo upravenou sjezdovku. To vše díky větší šířce pod vázáním (75-90mm), která zajišťuje stabilitu v nerovném terénu, navátém či mokrém sněhu. Zároveň jsou ale lyže pomalejěí v přehranění. Stejně jako all-round lyže se vyrábí pro různě pokročilé lyžaře.
  5. Freeride: Na první pohled rozpoznatelné pro jejich velkou šířku pod vázáním (90-140mm), která umožňuje lyžaři užít si lyžování v hlubokém sněhu kdekoliv mimo sjezdovky. 
  6. Freestyle: Lyže, které je určeny pro skoky a triky ve snowparku. Mají robustní konstrukci, která vydrží i nárazy a celkově horší zacházení, se kterým se ve snowparku počitá. Šířka pod vázáním (75-100mm) zajišťuje stabilutu při poskocích. Specifickým znakem je zvednutá patka, která umožňuje jízdu pozadu, tzv. na switch. Za zmínku stojí i technologie skate deck, kdy je konstrukce lyže podobná skateboardovému prknu. Výrazné barvy a zajímavé designy jsou zde skoro samozřejmostí. Kromě snowparku zvádají freestylové lyže i jízdu po sjezdovce a mimo ni.
  7. Bigfoot lyže: Známé taky pod názvem "kraťasy", se hodí zejména pro hravou jízdu po sjezdovce, ale dají se využít i k výuce carvingu. Jádro je vyrobeno z různých materiálů a rozdíl je i v systému vázání.
  8. Dámské lyže: Od unisexových lyží se na první pohled odlišují barvou a designem. Dámské lyže jsou lehčí, mají změkčené a odlehčené jádro a širší špičku pro snadnější zahájení oblouku. Jednodušší ovládají lyží zajišťuje dopředu posunuté vázání, které výhodně mění těžiště.
  9. Dětské lyže: Většina lyží této kategorie nemá složité konstrukční prvky, jsou velmi lehké s umožněním měkkého ohybu. Při výběru je nejdůležitější délka lyže, která by měla být až o 20cm kratší k postavě dítěte. Správně vybraná délka lyže výrazně usnadňuje učení lyžařské techniky. U malých dětí je důležité, aby se jim lyže designově líbily, dětské lyže tak nabízejí spoustu veselých barev a dětských motivů.
  10. Juniorské lyže: Od lyži pro dospělé se příliš neliší, nabídka zahrnuje lyže měkké kompozitové, tvrdší s dřevěným jádrem, i opravdu konstrukčně vyladěné lyže pro závodníky. Pro výběr správný výběr je rozhodující výška, váha a lyžařská zdatnost.

Rádius

Rozmezí rádiusu se pohybuje v rozmezí 10-20m. Rozlišujeme lyže s kratším radiusem do 13m (tzv. slalomky), které jsou velmi hravé a jsou určeny pro krátký oblouk. Pro většinu lyžařů jsou vhodné lyže s radiusem 13-16m (střední oblouk), které lépe drží směr při přímé jízdě, jsou hravé, ale zároveň dostatečně ovladatelné. Lyže určené pro delší oblouk mají radius na 16m, jsou při přímé jízdě velmi klidné. Obecně platí, že lyže s kratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem: drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.

Šířka lyže

Obecná rada zní, že užší lyže umožňují rychlejší přehranění a jsou tak vhodné na sjezdovku, naopak širší lyže jsou vhodnější do terénu, kde se díky jejich větší ploše neboří.

Délka lyže

Ideální délky lyží závisí na pokročilosti lyžaře a na jeho osobních preferncích stylu jízdy. Platí, že začátečník a pokročilý lyžař by měl mít lyže mezi výšku brady a nosu. Krátké lyže mají menší radius, jsou živější, snadněji se ovládají, ale při vyšších rychlostech jsou méně stabilní. Delší lyže, které mají větší radius, jsou klidnější a stabilnější ve vyšších rychlostech, ale jsou hůře ovladatelné. Doporučenou délku pro jednotlivé kategorie lyží najdete v tabulce zde:

  Doporučená délka k postavě Rádius (m) Šířka středu lyže (mm)
Slalomka  -20 cm až -10cm  do 13  66 - 70
Obřačka  -10cm až +5cm  nad 16  66 - 70
All-round  -15cm až -10cm  12 - 16  68 - 75
All-mountain  -10cm až -5cm  14 - 17  75 - 90
Freeride  -5cm až +5cm  nad 15  90 - 130
Freestyle  -20cm až -5cm  nad 14  80 - 90
Juniorské  -20 až -10cm  do 13  60 - 75
Dětské  -20cm  do 10  60 - 70

Tvrdost lyže

Vlastnost, která je dána materiálem jádra. Měkčí lyže, které se hodí pro méně pokročilé lyžaře a děti, mají kompozitové jádro. Tvrdší lyže mají jádro dřevěné, které může být zesíleno dalšími materiály, jako je například titanal nebo karbon.

Chamber a rocker

Normální lyže má klasické prohnutí (camber) – oba kontaktní body jsou na koncích lyže, opak k prohnutí je vzpruh (reverse camber) – lyže má pouze jeden kontaktní bod. Rocker je vlastně kombinací camberu a reverse camberu. Kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednutá. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu taky dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu na tvrdém povrchu a je tím pádem ovladatelnější.

 

SJEZDOVÉ HOLE

Jak správně vybrat sjezdové hole?

I sjezdové hole patří k základní lyžařské výbavě. Poskytují stabilitu, slouží jako opora při určitých druzích oblouků a pomáhají překonat rovinaté úseky. Základním parametrem výběru je délka, dále materiál, poutko a klobouček.

Velikostní tabulka délky sjezdových holí

Výška postavy (cm)  Délka hole (cm)
100 70
105/110 75
115 80
120 85
125/130 90
135 95
140/145 100
150 105
155/160 110
165 115
170/175 120
180 125
185 130
190/195 135
200 140

Materiál

Nejčastěji narazíme na hole hliníkové a karbonové. Levnější variantou jsou hole hliníkové, které jsou odolnější, ale těžší. Naopak karbonové hole jsou lehké, ale jedná se o křehčí a dražší variantu.

Poutko

Poutko slouží k tomu, aby se sjezdová hůl po zapíchnutí do sněhu nevytrhla lyžaři z ruky. Poutko by mělo být dostatečně široké, aby se nezařezávalo do zápěstí, a dále by mělo mít nastavitelnou délku. Unikátní řešení nabízí značka Leki se svým systémem Trigger. Ten pracuje se samostatným poutkem, které se navléká na speciální trn na hůlce a může být  kdykoliv sejmuto či připevněno k holi pouhým stisknutím tlačítka. Poslední generace Trigger systému dokonce pracuje se speciální rukavicí, opatřenou mezi palcem a ukazovákem pevným poutkem. S těmito rukavicemi pak nepotřebujete na holi žádné poutko. Jde zároveň o bezpečnější variantu, protože při pádu by se poutko mělo uvolnit.

Madlo

Při výběru holí je vždy dobré vyzkoušet, jak příjemně se nám drží v rukou. Madlo neboli grip má vliv zejména na pohodlí jezdce při jízdě. Kvalitnější modely mají ergonomická madla z materiálů, které tepelně izolují a jsou protiskluzové. 

Košíček

Jednodušše řečeno, na upravenou sjezdovku stačí košíček malý, neboť velký by Vám překážel. Naopak v hlubokém sněhu velký košíček uvítáte, jejikož se Vám hole tolik nezaboří a umožní odraz.

Teleskopické hole

Hole, u kterých můžete upravit délku, ocení zejména skialpinisté a děti, které je tak mohou používat více sezón. Nevýhodou oproti holím z jednoho kusu je jejich menší tuhost.

Běžkařské vybavení

BĚŽKAŘSKÉ LYŽE

Jak správně vybrat běžky?

Při výběru běžek je zásadní vědět, jaký styl běžkování preferujete - klasiku, bruslení nebo jízdu v neupraveném terénu? Stejně jako u sjezdového lyžování je pak třeba rozumně posoudit, jak moc zdatný běžkař jste a nakolik ovládáte správnou běžkařskou techniku. Zkušený prodejce Vám na základě těchto informací vybere běžky, které odpovídají Vašim požadavkům, Vaší výšce a váze. 

Typy běžek podle stylu jízdy

  1. Klasické běžky (classic) - určené pro jízdu v upravené stopě, odrazovou komoru mažeme stoupacími vosky dle aktuálních podmínek.
  2. Běžky s mohérovým pásem (skin) - nová technologie pro jízdu v upravené stopě, díky mohérovému pásu není třeba běžky mazat stoupacím voskem.
  3. Běžky na bruslení (skate) - určené pro jízdu na hladkých širokých tratích.
  4. Běžky pro kombinovanou techniku (combi) - na tomto typu běžek lze střídat klasický styl s bruslením.
  5. Běžky do terénu (backcountry) - běžky určené pro jízdu mimo upravené stopy.

Klasické běžky

Klasický styl je velmi podobný běžné chůzi, jde o plynulý pohyb, při kterém se paže a nohy běžkaře pravidelně šikmo pohybují. Tento styl je idealní pro začátečníky, ale při správně zvládnuté technice se skutečně jedná o velmi rychlý běh na lyžích. Klasické běžky mají výraznou špičku s ostřejším vrcholem, přes kterou je veden správný skluz a odšvihnutí nohy po odrazu. V oblasti mazací komory jsou běžky výrazně vyklenuty, což umožňuje při přenesení váhy na lyži přilnutí mazací komory k povrchu sněhu a tím pádem zajišťuje odraz. Správné zvládnutí klasického stylu není jednoduchou záležitostí, proto mají turističtější běžky oblast mazací komory mnohem širší, než běžky pro pokročilejší - díky tomu se i začátečník zvládne z běžky odrazit. Klasická běžka může být buďto zcela hladká, nebo může mít protismykovou úpravu, tzv. šupiny. Běžky se šupinami jsou vhodné zejména pro děti a začátečníky.

Běžky s mohérovým pásem

Mezi klasické běžky se řadí i moderní novinka - skin. Pro svou jednoduchou údržbu se stávají stále více oblíbenými. Tyto běžky mají v odrazové části mohérové pásy, které vypadají jako srst zvířete. Při skluzu mohér neklade žádný odpor a běžky krásně kloužou, naopak při odrazu zabíráte proti směru chloupků mohéru. Jediné dva přípravky, které k údržbě skinových běžek potřebujete, jsou sprej proti namrzání a čistič mohéru.

Běžky na bruslení 

Jízda na skateových běžkách je velmi rychlá, a oproti rekreační jízdě na klasických běžkách vyžaduje větší fyzičku. Tento typ běžek je určen pro jízdu na širokém urolbovaném povrchu.  Špička skateových běžek je velmi málo prohnutá směrem nahoru, prakticky je plochá a širší, než špička klasické běžky, protože přes ni není veden skluz. Běžky na bruslení jsou oproti klasickým běžkám kratší a nemají vysoce klenutou komoru, jelikož odraz vede z celé délky hrany. K ošetření tohoto typu běžek se používají pouze skluzné vosky. Při výběru je třeba hledat vhodnou tvrdost běžky k Vaší váze a technické zdatnosti. Je třeba dostatečně tvrdá běžka, která poskytne vynikající skluz, ale zároveň musí být odraz ze zvolené běžky relativně snadný, aby respektoval Vaši technickou zdatnost.

Běžky pro kombinovanou techniku

Univerzální typ běžky pro běžkaře, kteří rádi střídají běžkařské styly. Technicky se combi běžky podobají běžkám na klasiku, jsou ale o něco tvrdší s méně klenutou komorou. Oproti klasickým běžkám volíme menší délku běžek, aby nám při bruslení "nepřekážely'. Techniku běžkování však nelze jednodušše střídat běhěm jedné vyjížďky, je totiž třeba pro různé běžkařské styly rozdílně běžky připravit. Pokud na lyže nanesete stoupací vosk, zabruslíte si s nimi jen kompromisně, a naopak, bez vosku se klasikou téměř nepohnete z místa. Combi lyže jsou vhodné pro ty, co se jeden den rozhodnou bruslit a druhý jet klasicky a podle toho lyže náležitě připraví.

Backcountry běžky

Ideální vyrianta, pokud preferujete jízdu ve volném terénu. Oproti běžkám do stopy jsou backcountry běžky širší, pevnější, pohodlnější a stabilnější. Některé modely mají ocelové hrany, které usnadňují jízdu například po zmrzlém povrchu. Tento typ běžek je vhodný spíše pro pohodovou  chůzi na lyžích, neslouží k podání excelentních sportovních výkonů.

Kategorie běžek podle výkonnosti běžkaře

  1. Turistické běžky - širší a měkčí běžky s pomalejší skluznicí, které jsou vhodné pro ty, kteří preferují pohodovou chůzi na lyžích.
  2. Sportovní běžky - mají sofistikovanější a lehčí konstrukci a rychlejší skluznici. Jsou určeny pro ty, kteří na běžkách tráví více času a rádi si užijí rychlejší jízdu.
  3. Výkonnostní a závodní běžky - tato kategorie je určena pro běžkaře, kteří na běžkách skutečně běží a mají perfektně zvládnutou techniku. Běžky této kategorie jsou užší, tvrdší a mají výrazně rychlejší skluznici. Často v jejich konskrukci najdeme karbon a jiné hightech materiály.

Základem zařazení sám sebe do vhodné kategorie je nepodcenit, ale ani nepřecenit svou technickou zdatnost jízdy. Právě špatné ohodnocení sebe sama vede nejčastěji k následné nespokojenosti zákazníka. U běžek rozhodně neplatí, že s nejdražším modelem budete zaručeně spokojeni. Může tomu být právě naopak. Pokud s běžkováním začínáte, je vhodné zvolit turistické běžky, které bývají levnější. Naopak je kontraproduktivní šetřit ne běžkařském vybavení v případě, že aspirujete na větší sportovní výkony.

Délka běžek

Od vaší lyžařské vyspělosti a zvolené techniky jízdy se odvíjí i délka lyží. Delší lyže jsou hůře ovladatelné, ale zase mají lepší skluzné vlastnosti. Pro klasiku se obvykle doporučují lyže o 20-30 cm vyšší než je výška postavy, pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší. Je však důležité vzít v úvahu ještě jeden parametr – a tím je vaše tělesná váha, kterou budete lyži při jízdě zatěžovat. Váha je v současnosti rozhodujícím činitelem při výběru nejvhodnější délky běžek a je proto důležité na tuto skutečnost myslet při výběru toho správného modelu. Běžky bychom neměli tzv. „prošlápnout“ – pod vázáním by měl při rovnoměrném zatížení, kdy je váha rozložena na obě lyže, vzniknout „oblouček“ – mazací komora, do níž aplikujeme u běžek na klasiku stoupací vosky a klistry. Správná velikost stoupací zóny je důležitá pro výsledný skluz a tím pádem i zážitek z jízdy. Při odrazu se váha přenáší jen na jednu lyži a je proto nutné, abyste lyži v tomto případě dokázali pouhým přenesením váhy prošlápnout. Výsledná tvrdost lyže by měla být zvolena co nejpřesněji. U lyží na bruslení stoupací komora není, respektive se tato zóna nevyznačuje, jelikož je odraz veden z celé hrany lyže a ne přes skluznici jako u klasiky.

 

BĚŽKAŘSKÉ BOTY

Jak správně vybrat boty na běžky?

Je pochopitelné, že zákazník vybírá běžkářskou obuv zejména podle vzhledu a velikosti, je zde ale pár dalších důležitých parametrů, které při výběru nelze opomenout. Prvním je běžkařský styl, na která budete obuv používat. Dále pak Vaše technická zdatnost a v neposlední řadě kompaktibilita s vázáním na Vašich běžkách.

  1. Boty na klasickou techniku -boty na klasickou techniku jsou nízké, končí u kotníku. Při odrazu je totiž důležité, aby byl kotník maximálně ohebný. Boty jsou v přední části podrážky měkké, aby umožnily dostatečný ohyb při odrazu. Naopak pata musí být dostatečně pevná, aby se noha při odrazu v botě ani nehnula. Za účelem zpevnění bývá pata vystužena tvrzeným plastem a u nejvyšších modelů karbonem.
  2. Boty na bruslení - pečlivý výběr skateové obuvy je pro stěžejní pro správnou techniku jízdy na skateových běžkách. Boty na skate jsou vyšší, kolem kotníku mají pevnou manžetu, která je na botu uchycena pomocí kloubu. Podrážka je trvdá, aby byl zajištěn optimální přenos síly při odrazu. Platí, že čím tvrdší podrážka, tím lepší prožitek z bruslení. Nižší modely dosahují tvrdosti boty tvrzeným plastem v podrážce a manžetě, vyšší modely upřednostňují karbon.
  3. Combi boty - univerzální obuv pro běžkaře, kteří kombinují klasickou techniku a bruslení. Taková bota se nápadně podobá skateové, je vyšší s manžetou, ovšem tvarování v oblasti paty je odlišné. Kotník je zpevněn pouze částečně a podrážka je ve špičce měkčí, aby umožnila odraz při klasickém stylu. 
  4. Backcountry boty - turistická obuv, která se podobá combi botám. Oproti nim je ale vyšší, aby do nich nenapadal sníh. Celkově jsou pak boty vyrobeny z odolnějších a nepromokavých materiálů, aby v hlubokém sněhu poskytly co největší pohodlí. Podrážka je měkká se vzorkem, aby boty vyhovovaly i při chůzi.

 Výběr běžkařké obuvy podle výkonnosti běžkaře

  1. Rekreační boty na běžky - pohodlí na prvním místě. Rekreační boty jsou dostatečně zateplené. Naopak se zde neřeší tuhost a váha.
  2. Sportovní boty na běžky - kompromis mezi rekreačními a závodními botami. Tato kombinace poskytuje pohodlí a optimální zateplení, a zároveň využívá technické prvky a materiály závodní obuvy.
  3. Výkonnostní a závodní boty na běžky - pro závodníka je prioritou maximální výkon, proto jsou boty této kategorie lehké a velmi tvrdé v místech, kde je to potřeba. Velmi často obsahují karbonové prvky. U tohoto typu se minimálně řeší pohodlí a zateplení.

 Kompaktibilita s vázáním

  1. Vázání SNS/Pilot - systém SNS od Salomonu se vyznačuje jedním podélným výstupkem, který zapadá do jedné drážky na botě. V současnosti je rozšířený systém SNS Pilot, který se vyznačuje dvěma hrazdičkami, které zajišťují lepší fixaci boty do vázání a tedy i její kontrolu. SNS vázání je potřeba do lyže vždy navrtat. Zatím neexistuje šetrnější způsob jako u konkurenčního NNN.
  2. Vázání NNN/Prolink - model NNN, jak ho výrobce Rottefella nazývá, se vyznačuje dvěma podélnými výstupky, které odpovídají dvoum drážkám na botě. Vyšší modely lyží jsou osazeny NIS deskou (Nordic Integrated System). Lyže Fischer mají vlastní integrovanou desku IFP, která je kompatibilní pouze s vázáním Turnamic (Fischer, Rossignol). Na tyto desky již není potřeba vázání vrtat. Stačí jej pouze nasunout na desku. Tato technologie tak umožňuje šetrnější a rychlejší upevnění vázání na lyži a také možnost posouvání

Poslední dobou se výrazně více používá systém NNN / Prolink, zatímco SNS / Pilot / Profil jsou na ústupu. Důvodem je fakt, že většina výrobců začala lyže osazovat deskami (NIS / IFP). Navíc boty s podrážkou Pilot seženete již pouze od značky Salomon.

 Správná velikost běžkařské boty

U běžkařských bot je to s velikostí jednoduché. Musí totiž zkrátka správně sedět. To znamená, že musí pevně obepínat nohu, ale nesmí nikde tlačit. Zároveň nesmí býř příliš volná, aby se noha při odrazu v botě nehýbala. Kvůli malé velikosti Vám budou nejspíše mrznout prsty, ve větší botě se pak snadněji tvoří puchýře. Kromě velikosti je třeba vybrat i správný model, jelikož každý je vyroben podle jiného kopyta - některé boty jsou vhodné pro běžkaře s vysokým nártem, jiné zase pro běžkaře s úzkými kotníky. Doporučujeme proto vždy vyzkoušet více modelů od různých výrobců.

 

 BĚŽKAŘSKÉ HOLE

Jak správně vybrat běžkařské hole?

Výběr holí je stějně důležitý jako výběr ostatního běžkařského vybavení. Pokud máte hole, které nevyhovují Vaší výšce a výkonnosti, pak prožitek z běžkování nezachrání ani sebelepší běžky a boty. U holí nás zajimá zejména materiál, ze kterého jsou vyrobeny, rukojeť, poutko, talířek a hrot.

Materiál tubusu hole

  1. Hliníkové hole - jsou určeny pro rekreační běžkaře a patří k nejlevnějším na trhu. Vyznačují se dlouhou životností, jelikož nepraskají a případně ohnutí se většinou dá napravit. Oproti karbonovým holím budou ale těžší a méně tuhé, nejsou tedy vhodné například pro běkaře s větší hmotností - ten totiž holi svou váhou prohne a hole pak dobře neplní svou odpichovou funkci.
  2. Karbonové hole - vhodné pro sportovní a závodní běžkaře. Obsah karbonu v běžkařských holích se pohybuje od 10% do 100%. Často se kombinuje se sklolaminátem, který zvyšuje pružnost, ale zároveň i hmotnost hole. Platí, že čím větší je obsah karbonu, tím je hole tužší a lehčí. Zároveň jsou karbonové hole křehké a mají tendenci lámat se.

Švihová tíha (swingweight) a vyvážení holí

Na tento parametr se zaměřte, zvažujete-li koupi dražších holí. Výrobce většinou tento parametr přímo uvádí. Optimální rozložení váhy má totiž zásadní vliv na výkon hole. Dobře vyvážené hole se lépe ovládá a běžkař při jízdě zbytečně neplýtvá silami.

Rukojeť a poutko holí

Madlo u propracovanějších holí bývá ergonomické a vyrobené z materiálů, které tepelně izolují a jsou protiskluzové. Takovým materiálem je často korek, které má však při častém používání nižší životnost.

Poutka běžeckých holí pro rekreační jezdce bývají opatřena sponou nebo přezkou, která umožňuje rychle upravit jejich velikost například při změně rukavic. U sportovních a závodních holí se stále častěji setkáváme s asymetrickými (pro pravou a levou ruku zvlášť) poutky tříbodovými, kde je k pásku kolem zápěstí přidán také pásek mezi palec a ukazovák. Výrazně se tím mění technika práce s běžeckou holí při jízdě, protože umožňuje puštění hole a její návrat hole do dlaně při zpětném švihu. Takovou hůl není neustále třeba křečovitě držet nebo před zapíchnutím  do sněhu „lovit“ v poutku. Zásadní vliv mají takové běžecké hole také na zkvalitnění a efektivitu odpichu protože podpírají ruku a zápěstí. Celé poutko bývá vypolstrováno, vyrobeno z protiskluzového materiálu a opatřeno velcro páskem. Oblíbený Trigger systém firmy Leki pak funguje tak, že se hole speciálním poutkem přichytí přímo na rukavici - tím je dokonale zajištěn úchop a podpora zápěstí.

Talířek a hrot

Talířky běžeckých holí lze velmi jednodušše měnit. Platí, že pokud běžkujete v upravených stopách, postačí Vám talířky menší, do hlubšího sněhu se naopak hodí talířky větší, aby se hole tolik nebořily. U hrotu je nejdůležitějším parametrem jeho tvrdost. Hroty reakreačních holí bývají vyrobeny z měkčích materiálů, který se rychle otupí a na zmrzlém povrchu je pak obtížné holi zapíchnout a odpíchnout se. Čím kvalitnější a závodnější hole, tím pevnější hrot - pro závodníky je správný odpich velmi důležitý.

Tabulka délky běžkových holí

Výška postavy (cm) Délka hole skate (cm) Délka hole classic (cm) Touring (cm)
120 100 90 85
125 105 95 90
130 110 100 95
135 115 105 100
140 120 110 105
145 125 115 110
150 130 120

115

155 135 125 120
160 140 130 125
165 145 135 130
170 150 140 135
175 155 145 140
180 160 150 145
185 165 155 150
190 170 160 155
195 175 165 160
200 180 170 165

Poznámka: sportovní a závodní běžkaři často volí delší hole, než je dle tabulky doporučováno. Neplatí ale, že delší hole jsou lepší hole. Důležité je mít perfektně zvládnutou techniku a velkou fyzickou zdatnost - jinak by delší hole byly jen zbytečním trápením. 

Snowboardové vybavení

SNOWBOARD

Jak správně vybrat snowboard?

Pří výběru toho pravého "prkna" je důležitá Vaše zdatnost a tělesná konstituce - tedy výška a váha. Stejně jako u lyží existují různé kategorie snowboardů, které jsou určeny pro odlišný styl jízdy. Začátečníkům a dětem doporučujeme vybrat spíše prkno univerzální, aby mohli vyzkoušet všechny styly jízdy a rozhodnout se, který jim sedí nejvíce. Naopak pokročilejší jezdci už vědí, co je na prkně baví a výběr směřují na konkrétní kategorie snowboardů.

Odvětví snowboardingu

  1. Univerzální/Allround snowboard - určen zejména pro jízdu po sjezdovce.
  2. Freeride snowboard - jízda ve volném terénu a prašanu je pro tento typ prkna jako stvořená. 
  3. Freestyle snowboard - skoky a překážky ve snowparku, tam je freestylové prkno jako doma.

Délka snowboardu

Obecná rada zní, že snowboard by měl být jezdci po bradu. V případě dětí, kde se předpokládá, že ještě porostou, se volí velikost mezi bradou a nosem. Freestylové prkno může být zase o něco kratší, není to ale nutností. Přílíš krátké prkno může v oblouku překážet, naopak s příliš dlouhým prknem je obtížné zahájit oblouk a je celkově hůře ovladatelné.

Šířka snowboardu

Po širších prknech by se měli dívat jezdci s větší velikostí boty, zejména ti s velikostí EUR 45 a více. S širokým prknem, které bývá označováno písmenem "W" (wide snowboard) mohou spokojeně řezat oblouky, aniž by při tom špicemi bot brousili svah. Širší snowboardy se vyrábí i ve verzích mid-wide (mírně širší prkna) a super wide (široká prkna pro opravdu velká chodidla).

Flex snowboardu (=tuhost)

  1. Měkká prkna - jsou vhodnější pro začátečníky, lépe se ovládají a odpustí více chyb. Vyhledávají je také freestyle jezdi, kteří tráví většinu času jibbováním (jízda po překážkách). Při rychlejší jízdě ovšem měkký snowboard přestává být poslušný v oblouku a nelze se z něj odrazit tak svižně jako z tužšího prkna.
  2. Tvrdá prkna - předpokládají zkušenou, rychlou až agresivní jízdu. Při rychlé jízdě drží lépe na hraně a celkově na zmrzlém povrchu. To, jak tuhý snowboard zvolit, záleží tedy na zkušenosti jezdce, stylu jízdy a hmotnosti – lehčí jezdci by měli volit raději měkčí snowboard.

Typ prohnutí

Dalším kritériem při výběru nového prkna je také typ jeho prohnutí, jedná se o camber, rocker, flar a různé hybridní průhyby, jako například 3D camber, double camber apod. O jaký typ jde, nejlépe poznáte, když snowboard položíte na rovnou podlahu a podíváte se na něj z profilu, tak uvidíte, kde je prohnuté a dotýká se země.

Začátečníkovi bude nejvíce vyhovovat rocker, který více odpouští chyby. Opačné prohnutí camber je vhodnější pro zkušenější jezdce, protože se u něj snadněji může kousnout hrana a tak je dobré mít snowboard pod maximální kontrolou, nad rockerem vyniká vyšším popem a přesnějším ovládáním. Flatový tvar s téměř nulovým prohnutím zajišťuje stabilitu v každém terénu, avšak nejvíce se používá ve snowparku. Hybridní prohnutí je kombinací camberu a rockeru dohromady, díky čemuž se stává univerzálním all-mountain boardem

Hmotnost jezdce

Každý snowboard má od výrobce stanovenou minimální a maximální hmotnost jezdce. Pokud je jezdec na zvolené prkno příliš lehký, pak ho v oblouku dostatečně neprohne a nepojede efektivně po celé délkce hrany tak, aby maximálně využil vlastností prkna. Pokud by byl naopak jezdec na snowboard příliš těžký, hrozilo by přetížení nebo poškození prkna.

Dámské snowboardy

Výrobci prknem reagují na anatomicky odlišné postavení muže a ženy a přizpůsobují snowboardy ženským potřebám. Dámské snowboardy jsou užší, zpravidla i měkčí, inzerty (závity pro přichycení vázání) jsou oproti pánské variantě snowboardu posunuty o několik milimetrů blíže středu.

 

BOTY NA SNOWBOARD

Jak správně vybrat boty na snowboard?

Základem úspěchu je vhodně zvolená velikost. Vždy je lepší si vyzkoušet levou i pravou botu, ideálně s ponožkou, ve které budete později snowboardovat. Vždy je třeba pečlivě zatáhnout jak vnitřní, tak vnější botičku. Kupujete-li boty přes internet, můžete využít velikostní tabulky, kterou najdete zde. Dalšími parametry, které nás u snowboardobých botů zajímají, jsou flex (tuhost) boty a systém zavazování.

Flex (tuhost) boty

Tuhost snowboardové boty souvisí se specializací na svahu. Pro freestyle jsou určeny boty měkčí, které dovolují větší volnost v ohybu přes jazyk boty. Na freeride, tedy naopak rychlou a agresivní jízdu, jsou vhodnější boty tvrdší, které poskytnou větší oporu přes jazyk boty a v oblasti kotníku.

Systém zavazování 

  1. Klasické tkaničky - levnější verze botů s klasickými dlouhými tkaničkami.
  2. Systém rychlého utahování - rychlejší, spolehlivější a pohodlnější. Systémů rychlého utahování je více, nejznámější bude jistě Atop a Boa. Boa kolečka najdete na botách Niedecker a Burton, kde je možné zatáhnout nárt a holeň zvlášť. Nevýhodou oproti klasickým tkaničkám je vyšší cena.

 

 SNOWBOARDOVÉ VÁZÁNÍ

Jak správně vybrat snowboardové vázání?

První a nejdůležitější pravidlo výběru zní, že nejprve vybíráme boty a až poté vázání. Tyto dvě věci, samozřejmě i s prknem samotným, musí být v perfektní souhře. U snowboardového vázání se zaměřujeme na jeho tvrdost, velikost, typ, materiál i výši částky, kterou jste ochotni investovat. 

Typy vázání a jeho tvrdost

Vázání v prvé řadě rozlišujeme na měkké a tvrdé. Zatímco měkké vázání vhodné pro začátečníky a freestylisty, tvrdé vázání se hodí pro freeride a dynamickou carvingovou jízdu po sjezdovce.

  1. Klasické dvoustrapé vázání - měkké vázání se skládá ze základny, patky a strapů (pásků). Způsob zapínání může být jak přes špici, nebo přes nárt.
  2. Speed entry - též fast track nebo cinch. V prvotní fázi si nastavíte strap, se kterým už nadále nijak nemanipulujete. Do vázání se vstupuje přes patu, tudíž se jedná o mnohem rychlejší způsob nazouvání.
  3. Step on - též clicker. Jednoduchý a zároveň velice rychlý způsob, jak si obout boty do vázání. Pokud se neradi ohýbáte a vyloženě nenávidíte sezení ve studeném sněhu před každou jízdou, Step on budete milovat.

Směr jízdy a úhel vázání 

Nevíte-li kterou nohu mít vepředu, zkuste jednoduchý test. Požádejte někoho, ať si stoupne za Vás a nečekaně, ale jemně do Vás šťouchne. Noha, kterou vykročíte dopředu je ta, kterou budete mít vepředu i na snowboardu. Co se týká úhlu, pohodlně se Vám bude jezdit v postavení 15 a -9. Tedy v úhlu 15 ° pro přední nohu a -9 ° pro nohu zadní. 

Přesah vázání

Posledním detailem poté, co je vázání přišroubované na prkně a Vy jste spokojení s úhlem a rozkročením nohou, je zkontrolovat, zda vázání nepřesahuje na patě více než na špičce a naopak. Nevyvážené postavení vázání totiž může způsobit problematickou jízdu – stručně řečeno, každou chvíli zavadíte botou a vázáním o sníh. Tuto chybu je třeba napravit, aby Vás při jízdě nic nerušilo.

Skialpové vybavení

SKIALPOVÉ LYŽE

Jak správně vybrat skialpové lyže?

Skialpinismus existuje v mnoha podobách. Pohodový výšlap krajinou, sjezd v náročném terénu, ale i běh do sjezdovky, to vše můžeme skialpinismem rozumnět. Pro výběr vhodných lyží je důležité ujasnit si, které ze skialpinistických stylů nám bude nejvíce vyhovovat. Podle zvoleného typu lyží se pak vybírá jejich vhodná délka. Vybrat konkrétní pár skialpových lyží není úplně jednoduché - výrobci totiž musí hledat kompromis mezi váhou lyže do kopců a jízdními vlastnosti po cestě z kopce dolů. Zákazník pak často neví, jaká technologie a použité materiály jsou pro něj to pravé. Od toho tady jsme ale my, abychom Vám ve všech nejasnostech poradili.

Kategorie skialpových lyží

  1. Skitouring lyže - univerzální lyže pro turisty a občasné skialpinisty, kteří si chtějí užít jízdu v nenáročném terénu. Skitouringové lyže jsou ideální do českých kopců a menších hor.  Jejich výhodou je pohodlí a zároveň dostatečná tuhost, která dodá jistotu při sjezdu. Váhu lyží se výrobci snaží dostat na minimum, ale ne za každou cenu. Skvělé vlastnosti lyžím dodává většinou dřevěná konstrukce s karbonem, díky které vás nezaskočí neupravený terén, čerstvý prašan ani led. Šířka lyže pod botou je 80-95mm.
  2. Skimountaineering lyže - pro sportovce, kteří vyhledávají adrenalin vysoko v horách. Na své lyže se potřebujete na 100% spolehnout a nevadí Vám ani terén, kde je budete muset občas sundat a nést připnuté na batohu. Šířka pod botou je okolo 95mm a nápadně se podobají skitouringovým lyžím. Většinou ale budou lehčí, vyrobené z kvalitnějších materiálů za použití propracovanějších technologií. Ve vysokých horách je třeba mít lyže opravdu kvalitní, nedostatečné vybavení může mít totiž v extrémních podmínkách fatální následky.
  3. Freeride lyže - pokud jste milovníkem sjezdů v prašanu a chůze je pro vás jen nutností, zvolte co nejširší freeridové lyže se skialpovým vázáním. Takové lyže budou sice těžší, jejich jízdní vlastnosti však budou perfektní. Šířka takových lyží je více než 95mm.
  4. Speedtouring lyže - pro sportovce a závodníky, kteří si rádí zamakají. Láká-li Vás rychlý výběh sjezdovky a o sjezd Vám ani moc nejde, zvolte lyže úzké a lehké, s šířkou 60-85mm. 

Délka skialpových lyží

Neexistuje univerzální vzorec vhodné délky jednotlivých kategorií skialpových lyží. Záleží na zkušenostech, stylu jízdy a terénu. Obecná rada zní, že lyže mají sahat zhruba mezi bradu a čelo. Pro lepší ovladatelnost a výstup oceníte kratší lyže, naopak pro freeride se hodí zvolit lyže delší. Pro základní orientaci viz. tabulka:

Typ skialpových lyží Délka k postavě  (cm)
Skitouring lyže  - 10-5
Skimountaineering lyže - 10-0
Freeride lyže  + 10-15
Speedtouring lyže - 20-10

Materiál konstrukce 

Použité materiály konstrukce lyže většinou vypovídají o tuhosti lyží. Právě dostatečná tuhost je zásadní pro sjezd. Skialpové lyže se skládají z několika vrstev. Nejobvyklejší je sendvičová nebo skořepinová konstrukce. Potřebná tuhost vzniká kombinací vhodných materiálů, díky kterým vzniká při jízdě vztlak. Stále nepřekonaným materiálem pro výrobu jádra lyží je dřevo. Lehké lyže jsou mnohdy používají ke zpevnění karbonová vlákna, které lehké a zároveň dodají lyži potřebnou torzní tuhost. Navíc karbon dokáže pohltit vibrace. Karbon, spolu s levnějším aramidem (kevlarem), vytlačuje v minulosti rozšířený titanal. 

Rádius

Rádius běžných skialpových lyží se pohybuje mezi 15 a 30 metry a platí, stejně jako u sjezdových lyží, že čím menší rádius (tj. větší vykrojení), tím jsou lyže točivější. Výrobci mají zpravidla rádius lyží odladěný podle určení konkrétního modelu. Obecně mají skialpové lyže větší rádius než běžné lyže na sjezdovku. Zajímavostí jsou také lyže s duálním nebo trojitým rádiem. Jedná se o unikátní tvar lyží, kdy je lyže rozdělena na dva nebo tři díly. Každá část má svůj vlastní rádius. Přední část má zpravidla větší krojení než zbytek lyže. To vám dopřeje snadnější zahájení oblouku, skvělou stabilitu a kontrolu přenosu síly na hranu. Středová část může být dokonce i bez vykrojení, nebo s výrazně větším rádiusem.

Rocker
 
Stejně jako u sjezdových lyží se i u skialpových čím dál víc objevuje rocker, neboli přední část lyže zvednutá od sněhového podkladu. Rocker zlepšuje obratnost a zjednodušuje zahájení oblouku. Obzvlášť velký význam má u freetouringových lyží, které pak lépe plují v prašanu.

Oblečení a doplňky

Připravujeme.

Péče o vybavení

Připravujeme.